Když nám chybí pár korun, je nutno něco z košíku vybrat a vrátit zpátky prodejci. Když nám chybí těch korun hodně, je nutno vrátit celý nákup, nebo ještě lépe, vůbec do obchodu nevstupovat. Zde by se mělo platit přísloví které zní, bez peněz do hospody nelez. Pokud nám chybí jen těch pár korun, obrazně řečeno, není to ještě taková tragédie. Vždy je ta možnost si od někoho pár stovek vypůjčit, pokud ovšem člověk není profláklý dlužník. A že jich tu mezi námi běhá dost a dost.
Jenže může nastat situace, kdy těch peněz potřebujeme trošku více. O hodně více. Můžeme začít s šestimístnou částkou. Ale ani sedmi nebude výjimka. Takovou sumu asi nikdo z běžných lidí, tedy známých, kamarádů a rodiny asi nepůjčí. Buď proto, že nechce, nebo ještě více proto, že ji nemá. Není hodně takových, kteří by ji měli. Takže u nich asi vypůjčení takové sumy nepřichází v úvahu. Je nutno hledat jiný zdroj, a to takový, který tyto peníze má a je navíc ochoten se jich na nějakou delší dobu zříci. Bude vůbec někdo takový?
Samozřejmě, že takové zdroje existují a jsou v každé bance. Už vás slyším, jak se smějete, protože tohle ví každý trouba. V bance peníze mají, ale nepůjčí z různých důvodů. Záznam v registru dlužníků, menší příjem, než oni požadují, nebo jakýkoli jiný důvod. Mají na to právo. Zákon jim neukládá půjčky poskytovat, je to čistě jejich věc a oni si ji sami interně posoudí.
Existují však také instituce, lze-li to tak napsat, které se zbytečnými otázkami a papírováním zase tak moc nezabývají. Peníze vám půjčí i tak, bez nějakého zdlouhavého hledání věcí proti vám. Záležitost se nazývá nebankovní hypotéka. A právě proto, že to nemá s bankou nic společného, jak z názvu plyne, odpadávají i jejich podivnosti v zamítání žadatelů o půjčku.
A protože se neúčtuje ani za žádost, jak je jinde zvykem, klidně si to můžete zkusit i vy.